Jedete k nám?

Málokdo z našich klientů, majitelů koní, se těší a připravuje na cestu na koňskou kliniku. Většinou tato potřeba přichází náhle. Onemocnění či úraz koně je stresující událostí nejen pro pacienta, ale také pro majitele. Proto zde sumarizuji několik základních pravidel pro zdárný start na cestu k lékaři:

  • Kontaktujte nás - rychlý kontakt s klinikou či naším lékařem Vám pomůže v rozhodování: vyrazit hned/poskytnout domácí ošetření/návštěva terénního lékaře. Společně posoudíme jak akutní případ je a dohodneme nejlepší strategii. Pokud telefon nezvedneme, nepropadejte panice, napište zprávu sms či na Whatsapp. Velice brzy se Vám ozveme zpět. Brzký kontakt je také velice důležitý i u mírnějších kolikových stavů, kdy cestu na kliniku spíše nepředpokládáte. Vždy se situace může změnit a my se tak můžeme lépe připravit, naplánovat si naše zákroky či výjezdy. Anebo vám oznámit plný stav a přesměrovat Vás na druhou nejbližší kliniku. Tyto věci je potřeba komunikovat včas.
  • Foťte a točte - v dnešní době je vynikající využít možnosti sdílení fotografií či videí na Whatsapp. Když nám vyfotíte ránu, natočíte chování kolikového koně, či pošlete RTG snímky, pak si můžeme daleko lépe udělat představu o závažnosti Vašeho případu, poradit Vám a připravit se na příjem.
  • Nebojte se nakládat koně - mnoho majitelů se obává, že jejich zraněný či nemocný kůň obtížně zvládne naložení a transport na kliniku. Není to tak, cestují i koně se zlomenou nohou a cestu zvládnou. V některých případech je čekání doma na příjezd terénního lékaře a podání jedné injekce velice kontraproduktivní, zbytečné až nebezpečné. Foťte a konzultujte - poradíme Vám.
  • Nepropadejte stresu a plňte zodpovědně svou část úlohy - neberte na sebe rozhodování o medicinské části problému. Posouzení a rozhodnutí, co s pacientem dělat, ponechte na terénním veterináři či na nás. Úlohou zodpovědného majitele je zajistit včas konzultaci či návštěvu terénního lékaře, zajistit možnost transportu, úspěšné naložení a přepravu koně. Soustřeďte se na tyto věci, tak svému koni pomůžete nejvíce. Začněte radši dříve, než později.
  • Buďte přesní a aktualizujte informace - informujete-li kliniku o příjezdu pacienta, znamená to, že na Vás budeme čekat. Tým čtyřech až pěti lidí bude připraven koně přijmout a okamžitě ošetřit. Znamená to vždy překopání našeho plánu práce, aktivaci a dojezd příslužbu konajících lékařů a techniků. Pokud pak dorazíte o tři hodiny později a nedáte nám vědět, nečekejte, že budete přijati s úsměvem. Otevřeně říkám, že čekat v pěti lidech v polovině noci několik hodin na opozdilce je nesmírně frustrující. Pokud máte problémy s naložením koně či na cestě, dejte vědět. Aktualizujte čas příjezdu, pošlete sms a snažte se být korektní také vůči nám. Děkujeme...
  • Počítejte s náklady - intenzivní či specializovaná léčba koní je velice drahá. Náklady a spotřeba léčiv jsou stonásobně vyšší než u čivavy a s tím je třeba počítat. Pokud chceme poskytnout kvalitní péči, musíme dodržovat vysoký standard profesionality a používat drahé vybavení. Jinak to nejde. Nepožadujeme žádné hotovostní zálohy při příjmu koně, věříme Vám. Pacient je účtován na závěr léčby, obvykle tedy máte jeden či více týdnů, čas nashromáždit peníze k úhradě léčby. Upozorňuji, že první příjem, vyšetření a jasné rozhodnutí co dál, drahé není. Drahá je teprve následná chirurgická či intenzivní léčba, možnosti terapie společně s odhadovanou cenou konzultujeme, rozhodnutí je na Vás.
  • Pokud můžete, přijeďte ve dne - Mnoho pacientů se rozstoná přes den a přijíždí na kliniku v noci. Takový postup je zbytečně komplikovaný, drahý a nevstřícný vůči nám. Budete se možná divit, ale i veterinář se rád vyspí... Neexistuje zásadní důvod, aby kůň na plánovaný zákrok, či neakutní pacient přijížděl na kliniku v 9 hodin večer. Buďte prosím ohleduplní, unavený lékař je nebezpečný svému pacientovi!
  • Vezměte s sebou pas koně a kontaktní údaje majitele - nic více nebudete potřebovat, krmení, deky, bandáže i mrkvičky máme u nás k dispozici. Potřebujeme hlavně včas dovezeného pacienta.
  • Nebojte se - nebojte se, i když je stav Vašeho koně vážný, budeme o něj bojovat. Není v silách majitele udělat více, než koně včas a bezpečně dopravit do nemocnice. To je Vaše část úlohy, zbytek je již v rukou odborníků. Věřte jim, zbaví Vás to nutné části stresu. V krizové situaci je potřeba ovládnout emoce, soustředit se na výkon a řídit celou situaci. Doporučujeme kolabovat až poté, co koně odevzdáte do péče kliniky - to už Vás Váš koníček nepotřebuje, svou úlohu jste splnili a můžete dát průchod svým emocím. Každý si s nimi poradí jinak, ale vzájemná důvěra je nejlepší cestou, jak vše zvládnout.

Přeji vám všem hodně štěstí, malé úrazy, lehké koliky a šťastné konce. Společně se budeme vždy snažit o nejlepší ošetření, péči našich pacientů a také o ekonomicky vhodné varianty léčby pro každého z klientů. Těším se na vás za světla, bez pláče a s důvěrou. Pokud to bude jinak, no co už, zvládneme to taky...

Váš MVDr. Lukáš Hlubek, vedoucí lékař